9 C
Brno
Středa, 22 března, 2023

Analytik o růstu cen nemovitostí: Klíčové faktory se nezměnily, dalo se to očekávat

NBS včera (25.5. 2022) oznámila, že v prvním čtvrtletí 2022 vzrostly nabídkové ceny nemovitostí na Slovensku meziročně o 23,3 procenta. Další zrychlení růstu cen v porovnání se závěrem loňského roku se dalo očekávat, protože klíčové faktory se nezměnily a zůstaly nakloněny vysokému tempu růstu.

V 1. kvartálu bylo v nabídce nadále velmi málo bytů, dokonce v Bratislavě se nabídka bytů v novostavbách zmenšila na historicky nejnižší úroveň 1660 bytů. Tuto statistiku ovlivnila zejména strategie developerů pouštět do prodeje jen omezená množství bytů v nejbližších etapách výstavby. Tímto krokem se developeři chrání před problémem s rostoucími cenami materiálů. Při výrazném růstu cen počítají s tím, že rostoucí náklady dokážou při pozdějším prodeji vyvážit vyššími cenami.

I když úrokové sazby hypoték začaly od ledna postupně růst, do konce března se stále držely na velmi nízké, všeobecně dostupné úrovni. Nové hypotéky měly v březnu 2022 průměrnou úrokovou sazbu 1,03 procenta. V tomto čísle jsou započteny i refixace úvěrů, které tvořily v únoru a březnu většinu poskytnutých hypoték. Jinak řečeno, noví žadatelé mohli v 1. kvartálu 2022 získat hypotéku za velmi výhodných podmínek a lidé s hypotékami si úvěr dokázali navýšit a refixovat s velmi nízkým úrokem. K tomu se přidává stále vysoká úroveň úspor obyvatelstva a nízká nezaměstnanost, na které se zatím nijak neprojevilo predikované zpomalování slovenské ekonomiky v důsledku války na Ukrajině.

Jelikož úrokové sazby hypoték ve 2. čtvrtletí dále rostou a slovenská ekonomika v důsledku efektů války na Ukrajině letos rekordně zpomalí podle predikce Evropské komise z 5 na 2,3%, lze se očekávat ve druhém čtvrtletí jistý pokles poptávky po hypotékách. Rozhodující je, jaké tempo zvyšování úroků v bankách ve druhém kvartálu uvidíme. Pokud by ECB zvýšila úrokové sazby již v nejbližších týdnech, zesílilo by to tempo růstu úrokových sazeb hypoték, které zatím jdou vzhůru výlučně v důsledku zdražování finančních swapů na mezibankovním trhu. Osobně předpokládám, že poptávka po nových hypotékách v dalších měsících o něco klesne, avšak nepůjde o dramatickou změnu.

Professional Real Estate Agent Showing Spacious New Apartment To Young Couple, Looking And Pointing At Beautiful View From Big Panoramic Picture Windows. Happy Man And Woman Ready to Become Homeowners

Pokud by úrokové sazby hypoték narostly nad určitou hranici, například 4 – 5% p.a., můžeme očekávat podobný trend jako v Česku. U takto drahých hypoték tam výrazněji opadl zájem o úvěry na koupi nemovitostí, avšak dramaticky vzrostl počet žádostí o úvěry na rekonstrukce. Takový nárůst však není v dohledné době pravděpodobný. Tím pádem bude míra omezení dosavadní vysoké poptávky po koupi bytů a domů primárně záviset na vývoji nezaměstnanosti a celkové hospodářské situace na Slovensku.

Další články autora

Comments

- Komerční sdělení-PR články

Nejnovější články