4.6 C
Brno
Čtvrtek, 22 února, 2024

Planetární mlhovina

Planetární mlhovina je oblast kosmického plynu a prachu, která vznikla z vnějších vrstev umírající hvězdy. Navzdory svému názvu nemají planetární mlhoviny neboli vesmírné nebuly vůbec nic společného s planetami.

Když hvězdy střední hmotností umírají, rozpínají se a vytvářejí červené obry. Umírající hvězda bude nadále vypuzovat plyn a současně se zbývající jádro hvězdy smrští a dočasně začne opět vyzařovat energii

Tato energie způsobí, že vypuzený plyn ionizuje, což znamená, že atomy a molekuly plynu se nabijí a začnou vyzařovat světlo. Tento zářící plyn se nazývá „planetární mlhovina“.

Toto nesprávné označení vzniklo v důsledku historické chybné klasifikace. Před 250 lety si astronomové mysleli, že pozorují plynné planety, když pozorovali barevnou podívanou planetárních mlhovin svými méně výkonnými dalekohledy. 

Planetární mlhoviny mají životnost jen asi 20 000 let, takže jsou velmi krátkou součástí hvězdného životního cyklu.

Chcete se dozvědět více o dalších zajímavostech, módě či špercích nebo drahých kamenech? Mrkněte na náš blog. Můžete si zde například přečíst zajímavosti o spinelu nebo jaké informace nám odhalí runy.

Další články autora

Comments

- Komerční sdělení-PR články

Nejnovější články