10.8 C
Brno
Středa, 22 března, 2023

Ruská centrální banka opět výrazně snížila hlavní úrokovou sazbu

Ruská národní banka oznámila, že hlavní úrokovou sazbu snižuje z původních 14 % na 11 %. Jako důvod uvedla zhoršování ekonomické situace, zatímco míra inflace se zpomaluje.

Od konce února, kdy banka pár dní po invazi ruských vojsk na Ukrajinu sazbu více než zdvojnásobila, ji zredukovala již o 900 bazických bodů. Dodala přitom, že „ponechává otevřenou možnost snížení klíčové úrokové sazby na dalších zasedáních“.

Externí podmínky jsou pro ruskou ekonomiku podle banky nadále složité, rizika pro finanční stabilitu se však zmírnila. To otevírá prostor ke zmírnění některých opatření v oblasti kapitálových kontrol, dodala.
Inflační prognózu na letošní rok centrální banka nezmínila. Původně ji uváděla na úrovni 18 až 23 %. Uvedla však, že míra inflace by se měla v roce 2023 zmírnit na 5 až 7 % a v roce 2024 by měla dosáhnout inflačního cíle stanoveného na 4 %.

K 20. květnu dosáhla inflace v Rusku 17,51 %. Týden předtím činila 17,69 %. Pod mírné zpomalení se podle ministerstva hospodářství podepsalo zejména omezení spotřebitelské aktivity. I nadále se však inflace pohybuje blízko 20letého maxima.

Building and sign bank (done in 3d)

Ruský prezident Vladimir Putin ve středu nařídil zvýšit důchody a minimální mzdu o deset procent, aby zmírnil vliv inflace na obyvatele, uvedla agentura Reuters.

Putin popřel, že by všechny ekonomické problémy země souvisely s vojenskou invazí, kterou Putin označil za zvláštní vojenskou operaci na Ukrajině. Invaze ruských vojsk přiměla západní země k uvalení rozsáhlých sankcí na Rusko.

Další články autora

Comments

- Komerční sdělení-PR články

Nejnovější články