9 C
Brno
Středa, 22 března, 2023

Ruský prezident V. Putin nařídil zvýšení důchodů a minimální mzdy o 10 %

Ruský prezident Vladimir Putin nařídil vládě zvýšit důchody a minimální mzdu o 10 % s cílem zmírnit důsledky vysoké inflace na obyvatelstvo. Zároveň však odmítl spojování všech ekonomických problémů země s válkou na Ukrajině. TASR o tom informuje na základě zprávy agentury Reuters.

Meziroční míra inflace dosáhla v dubnu téměř 18 % a Putin přiznal, že rok 2022 bude pro ruskou ekonomiku „náročný“. Jak ale dodal, „když řeknu náročný neznamená to, že všechny problémy souvisejí se speciální vojenskou operací“.

Poukázal přitom na jiné země včetně západních států, které podle něj mají srovnatelnou inflaci jako v Rusku. Ta je však podle agentury Reuters částečně důsledkem právě invaze Ruska na Ukrajinu az toho vyplývajícího prudkého růstu cen energií a potravin.

Coin of one russian rouble at paper currency various banknotes background.

Důchody se v Rusku zvýší od 1. června, zatímco minimální mzda od 1. července. Podle analytiků však toto zvýšení nezabrání prudkému poklesu reálných příjmů Rusů. Minimální mzda v Rusku dosahuje v současnosti 13.890 rublů (necelých 235 eur) a starobní důchod představuje v průměru 18.521 rublů.

Analytici banky VEB odhadují, že i po zvýšení důchodů a minimální mzdy o 10 % reálné mzdy klesnou letos o téměř 6 % a reálný disponibilní příjem o 7,5 %. Ruský ministr financí Anton Siluanov uvedl, že opatření budou stát státní rozpočet v letošním roce přibližně 600 miliard rublů (9,85 miliardy eur) a v roce 2023 zhruba 1 bilion rublů.

Další články autora

Comments

- Komerční sdělení-PR články

Nejnovější články