10.8 C
Brno
Středa, 22 března, 2023

SAMO a SZZV vítají schválení novely zákona o potravinách

Slovenská aliance moderního obchodu (SAMO) a Slovenské sdružení pro značkové výrobky (SZZV) vítají schválení novely zákona o potravinách, kterou ve středu (25. 5.) odsouhlasilo plénum Národní rady (NR) SR. SAMO vnímá schválení novely jako krok správným směrem. Podle SZZV novelou zákona Slovensko odstraní ze své legislativy narušení principů jednotného trhu EU.

„Oceňujeme změnu přístupu současné vlády a parlamentu k filozofii tohoto zákona, který přináší odklon od represivního ke konstruktivnějšímu nahlížení na prodej a bezpečnost potravin při prodeji na Slovensku. Zároveň vnímáme změny v zákoně jako nápravu protiprávního stavu nastoleného v minulosti,“ řekl Martin Krajčovič, předseda SAMO.

SAMO podle něj oceňuje, že předmětná novela řeší nejpalčivější problémy způsobené předchozím zněním zákona, které vedly až k infringementu (zásahu proti porušení, pozn. TASR) Evropské komise (EK) vůči SR, jakož ik několika soudním sporům. To bylo způsobeno především uzákoněním povinné propagace slovenských potravin v reklamních materiálech obchodníků, jakož i drastickými milionovými pokutami, i za nepatrné věci, které nijak neohrožovaly spotřebitele nebo bezpečný provoz obchodu.

Podtrhl, že SAMO vnímá pozitivně i další důležité změny v zákoně, například, umožnění prodeje potravin po uplynutí data minimální trvanlivosti (DMT). Tato změna podle něj přinese prospěch zejména sociálně slabším lidem na Slovensku a současně sníží plýtvání potravinami.

I výrobci a dovozci potravin zastoupeni v SZZV vítají schválení novely zákona o potravinách. Jak dále uvedl Ľubomír Tuchscher, výkonný ředitel SZZV, díky tomuto SR odstraní ze své legislativy narušení principů jednotného trhu EU, vůči čemuž namítala EK. V ekonomicky náročném období se podle něj uvolní pravidla pro uvádění akčního zboží.

Poznamenal, že zrušení povinného zastoupení domácích produktů v propagačních materiálech vytvoří stejná pravidla pro všechny a zajistí i více možností volby pro spotřebitele. Poslanci NR SR akceptovali výhrady popsané v infringementu EK z července 2020.

Dodal, že SZZV podporuje takové nástroje na podporu slovenského potravinářství, které budou férové ​​pro všechny. Členové sdružení jsou přesvědčeni, že SR má potenciál růstu moderní potravinářské produkce s exportem k zákazníkům na jednotném trhu EU.

Z novely zákona o potravinách z dílny Ministerstva zemědělství a rozvoje venkova SR, kterou v 25. května schválilo plénum NR SR vyplývá, že na Slovensku bude umožněn prodej potravin po uplynutí DMT, ale až po jejich nabídce charitě. Zároveň se má sledovat stav určitých komodit k zajištění potravinové bezpečnosti státu. Zákon má být účinný od 1. července.

Assortment of unhealthy products that’s bad for figure, skin, heart and teeth. Fast carbohydrates food. Space for text

Zároveň dojde k vypuštění povinného dodržování podílu zemědělských produktů a potravin vyrobených v ČR při listinné nebo elektronické propagaci a marketingu. Provozovatel však bude povinen uvést v propagačním letáku procentuální podíl slovenských výrobků z celkové nabídky.

Další články autora

Comments

- Komerční sdělení-PR články

Nejnovější články