NBS včera (25.5. 2022) oznámila, že v prvním čtvrtletí 2022 vzrostly nabídkové ceny nemovitostí na Slovensku meziročně o 23,3 procenta. Další zrychlení růstu cen v porovnání se závěrem loňského roku se dalo očekávat, protože klíčové faktory se nezměnily a zůstaly nakloněny vysokému tempu růstu.
V 1. kvartálu bylo v nabídce nadále velmi málo bytů, dokonce v Bratislavě se nabídka bytů v novostavbách zmenšila na historicky nejnižší úroveň 1660 bytů. Tuto statistiku ovlivnila zejména strategie developerů pouštět do prodeje jen omezená množství bytů v nejbližších etapách výstavby. Tímto krokem se developeři chrání před problémem s rostoucími cenami materiálů. Při výrazném růstu cen počítají s tím, že rostoucí náklady dokážou při pozdějším prodeji vyvážit vyššími cenami.
I když úrokové sazby hypoték začaly od ledna postupně růst, do konce března se stále držely na velmi nízké, všeobecně dostupné úrovni. Nové hypotéky měly v březnu 2022 průměrnou úrokovou sazbu 1,03 procenta. V tomto čísle jsou započteny i refixace úvěrů, které tvořily v únoru a březnu většinu poskytnutých hypoték. Jinak řečeno, noví žadatelé mohli v 1. kvartálu 2022 získat hypotéku za velmi výhodných podmínek a lidé s hypotékami si úvěr dokázali navýšit a refixovat s velmi nízkým úrokem. K tomu se přidává stále vysoká úroveň úspor obyvatelstva a nízká nezaměstnanost, na které se zatím nijak neprojevilo predikované zpomalování slovenské ekonomiky v důsledku války na Ukrajině.
Jelikož úrokové sazby hypoték ve 2. čtvrtletí dále rostou a slovenská ekonomika v důsledku efektů války na Ukrajině letos rekordně zpomalí podle predikce Evropské komise z 5 na 2,3%, lze se očekávat ve druhém čtvrtletí jistý pokles poptávky po hypotékách. Rozhodující je, jaké tempo zvyšování úroků v bankách ve druhém kvartálu uvidíme. Pokud by ECB zvýšila úrokové sazby již v nejbližších týdnech, zesílilo by to tempo růstu úrokových sazeb hypoték, které zatím jdou vzhůru výlučně v důsledku zdražování finančních swapů na mezibankovním trhu. Osobně předpokládám, že poptávka po nových hypotékách v dalších měsících o něco klesne, avšak nepůjde o dramatickou změnu.

Pokud by úrokové sazby hypoték narostly nad určitou hranici, například 4 – 5% p.a., můžeme očekávat podobný trend jako v Česku. U takto drahých hypoték tam výrazněji opadl zájem o úvěry na koupi nemovitostí, avšak dramaticky vzrostl počet žádostí o úvěry na rekonstrukce. Takový nárůst však není v dohledné době pravděpodobný. Tím pádem bude míra omezení dosavadní vysoké poptávky po koupi bytů a domů primárně záviset na vývoji nezaměstnanosti a celkové hospodářské situace na Slovensku.