10.8 C
Brno
Středa, 22 března, 2023

Jak blokátor likvidity finančního systému zmutoval na silného aktéra ekonomické a politické scény

Evropská centrální banka je pravděpodobně formálně nejnezávislejší centrální banka na světě, která má zakázáno přijímat pokyny od jakékoli unijní či jiné veřejné instituce. ECB je dnes úzce zapojena do bankovního dohledu, čímž vzniká zjevný a trvalý střet zájmů s měnovou politikou.

„Obecně se zastával názor, že centralizace bankovnictví by nutně vyústila do jedné ze dvou alternativ: buď úplná vládní kontrola, což znamenalo politiku v bankovnictví, nebo kontrola ze strany „Wall Street“, což znamenalo bankovnictví v politice.“
– Paul Warburg, 1930

Myšlenka centrální banky se zrodila ve středověku, kdy selhání největších obchodních bank té doby, založených rodinami Bardi a Peruzzi, šokovaly italský městský stát Florencie v letech 1343 a 1346. Tyto finanční krize způsobily zrod myšlenky, že komerční bankovní sektor by potřeboval „zajištění likvidity“ , tedy subjekt, který by mohl půjčovat soukromým finančním institucím, které se ocitly v problémech. Toto byl původní cíl centrálních bank: působit jako selata pro solventní komerční banky s dočasnými problémy s likviditou.

První centrální banka, která se podobala těm moderním, vznikla v roce 1609, kdy nizozemské impérium vytvořilo devizovou banku Wisselbank pro konverzi zahraničních mincí na domácí měnu. Centrální banka Švédska, Riksbanken, byla vytvořena v roce 1668 a Bank of England (BoE) v roce 1694. Byli to většinou služebníci vládců a vlád.

Skutečně velký zvrat však nastal v roce 1914, kdy byla vytvořena Federální rezervní banka USA. Její vznik byl zaplaven obavami, že by mohla socializovat ekonomiku. K uklidnění těchto obav byla moc Fedu vydávat zákonné platidlo (menu) omezena „doktrínou skutečných směnek“ i zlatým standardem. Doktrína skutečných směnek uváděla, že Fed mohl pouze poskytnout úvěr, a tak zvýšit nabídku peněz oproti kolaterálu, který již měl stanovenou hodnotu prostřednictvím „komerční transakce“. To znamenalo, že hodnota kolaterálu nemohla v budoucnu účinně zakazovat např. monetizaci federálního dluhu. Regionální rezervní banky, nikoli Federální rezervní rada, také dostaly kontrolu nad vytvářením úvěrů nebo peněz centrální banky.

Doktrína směnek se pomalu vytrácela ve 20. letech 20. století. Bankovní zákon z roku 1935 ukončil autonomii rezervních bank a Rada získala pravomoc nad operacemi na volném trhu. Od konverze amerického dolaru za zlato se zcela upustilo v březnu 1973.

Jak již bylo zmíněno, během funkčního období Alana Greenspana začal Fed zachraňovat hráče na trhu. Během vedení Jeromea Powella se však Fed stal plnohodnotným politickým hráčem, když se na jaře 2020 rozhodl zachránit komunální, federální a korporátní sektor prostřednictvím svého „koronazáchrany“. Bohužel Fed zpolitizoval a socializoval ekonomiku.

Group of business persons during a meeting in the office

V Evropě stále větší počet nezávislých centrálních bank nahradila Evropská centrální banka (ECB), která byla vytvořena v roce 1998 a zahájila svou činnost v roce 1999 zavedením eura. Je to pravděpodobně formálně nejnezávislejší centrální banka na světě, která má zakázáno přijímat pokyny od jakékoli unijní instituce, nebo jiné veřejné instituce. Jejím primárním cílem je cenová stabilita, ale může podporovat jiné politiky EU – například finanční stabilitu – pokud to není v rozporu s hlavním cílem. ECB je nyní také úzce zapojena s bankovním dohledem, čímž vzniká zjevný a trvalý střet zájmů s měnovou politikou.

Další články autora

Comments

- Komerční sdělení-PR články

Nejnovější články