Na programu Interreg Střední Evropa 2021 až 2027, který ve čtvrtek schválila vláda, participuje devět zemí EU včetně Slovenska. Informovala o tom po jednání vlády ministryně investic, regionálního rozvoje a informatizace SR Veronika Remišová (Za lidí).
„Středoevropský program, kde je zapojena i ČR, byl schválen jako jeden z prvních i Evropskou komisí (EK). Participuje na něm devět členských států EU – Rakousko, Chorvatsko, Česká republika, Německo, Maďarsko, Itálie, Polsko, Slovinsko a Slovensko, „upřesnila.
Upozornila, že při vytváření projektového partnerství v programu musí být splněny minimální požadavky – musí se na něm účastnit nejméně tři země. „Program se už začíná realizovat, řídícím orgánem je město Vídeň, byly vypsány první výzvy v novém eurofondovém období. Jsem velmi ráda, že se do první výzvy zapojilo již více než 100 slovenských účastníků,“ dodala.
Celkový rozpočet programu Interreg Střední Evropa 2021 až 2027 je ve výši 280.779.753 eur, z toho částka ve výši 224.623.802 eur představuje příspěvek Evropského fondu regionálního rozvoje a částka ve výši 56.155.951 eur národní příspěvek z jednotlivých zemí programu.
Jak dále vyplývá z materiálu z dílny Ministerstva investic, regionálního rozvoje a informatizace (MIRRI) SR, který schválila vláda, příspěvek Slovenské republiky do technické asistence programu je ve výši 148.650,19 eura. Program byl v lednu 2022 řídícím orgánem předložen ke schválení EK.
Cílem programu je jednotná střední Evropa, jejíž státy spolupracují s cílem být inteligentnějšími, ekologičtějšími a lépe propojenými. „Na základě společných potřeb a společné identity v oblasti dlouho rozdělené železnou oponou se program zaměřuje na dosažení důvěryhodné kultury spolupráce, která přesahuje administrativní hranice,“ přiblížilo MIRRI.

Posláním programu je podle MIRRI spojovat státy, regiony, města a obce za hranicemi tak, aby dokázaly najít vhodná řešení pro své občany spravedlivým a rovnocenným způsobem.
Program povzbuzuje a podporuje nadnárodní spolupráci tak, aby regiony zvýšily svou odolnost vůči společným výzvám, které neznají hranice a které nelze vyřešit samostatně. Mezi tyto výzvy patří mimo jiné procesy ekonomické transformace, klimatická změna a dlouhodobé socioekonomické důsledky pandemie onemocnění COVID-19.