9 C
Brno
Středa, 22 března, 2023

Pokud je snaha snížit daně, je zde mnoho možností

Pokud není možné snížit daň z přidané hodnoty (DPH) na motorová paliva, existuje mnoho možností, jak snížit jiné daně. Ve čtvrtek to před jednáním vlády řekl ministr hospodářství Richard Sulík (SaS), který původně podmínil zavedení mimořádné daně na zpracovanou ruskou ropu právě snížením DPH na naftu a benzin na osm procent.

„Když DPH má být problém, i když v Polsku to tak učinili, tak můžeme snížit spotřební daně na benzin a na naftu, to je zaručeně čistá cesta. Můžeme snížit například i DPH na základní potraviny z deseti procent na pět procent,“ řekl Sulík. . „Jde o to, že když tady zavedeme nějakou daň, tak aby výnosy z té daně šli na snížení jiné daně,“ dodal ministr.

Strana SaS je podle Sulíka jediná, která se věnuje otázce nezvyšování daní. „Jediné, na co se politici vždy zmohli, bylo zvyšovat daně těm, kdo tvoří hodnoty. Takhle to nemůže jít donekonečna,“ zdůraznil Sulík. Pokud legislativa EU neumožňuje snížení DPH na motorová paliva, výrazně by podle ministra pomohlo například snížení DPH na zemní plyn na nulu. Vzhledem k trvalému růstu cen zemního plynu totiž hrozí od příštího roku pro domácnosti i malé podniky jeho extrémní zdražení.

Sulík se neobává, že by se snížení daní nepromítlo do cen. Jako příklad uvedl dočasné zrušení koncesionářských poplatků či právě snížení DPH na plyn, který je pro domácnosti regulovanou položkou.

Economic growth up in the European Union concept.

Ministr zároveň odmítl návrh, podle kterého by se daň ze zpracování ruské ropy hromadila na účtu státu a balíček by byl použit v příštím roce ke snížení DPH z plynu. „Do té doby bude mít náš ministr financí 18 skvělých nápadů, jak ten balík pomíjet. Do toho určitě nepůjdu. To musí být z držadla do držadla,“ dodal ministr.

Sulík se dotkl také hlasování parlamentu o protiinflačním balíčku. „Chápeme, že máme koaliční partnery, kteří mají své zájmy, svou politiku. Řekli jsme jim, že s bonusy, a zejména šeky a 500 novými úředníky nemůžeme souhlasit, ale schvalte si to v parlamentu, když vám tak záleží na tom, abyste zde hrubě porušili všechna pravidla. V té době jsem nečekal, že se Igor Matovič spojí s fašisty,“ řekl Sulík.

Další články autora

Comments

- Komerční sdělení-PR články

Nejnovější články